Bytový dům novostavba

Fasáda, co se mění před očima

 

 

Pokud dá investor dostatečný prostor šikovnému architektovi, zpravidla se to vyplatí. Přesně to se stalo v případě realizace komplexu bytových domů v Modřanské rokli. Architektonické studio Loxia, a.s. citlivě umístilo komplex tří budov na okraj třetího největšího pražského přírodního parku. Díky tvořivosti architektů, zručným zpracovatelům a v neposlední řadě s pomocí kvalitních a moderních materiálů tak mohl vzniknout projekt, který stoprocentně odpovídá současným nárokům na nadstandardní moderní bydlení. Důkazem toho je i první umístění v soutěži Fasáda roku 2009 v kategorii novostaveb. Soutěž pořádá desátým rokem společnost Baumit, renomovaný výrobce komplexních fasádních systémů.  

 

Bydlení na pomezí města a přírody

 

Autorem konceptu celého komplexu je Ing. Arch. Milan Veselý a kolektiv studia Loxia. Tím, kdo se o celý projekt staral v průběhu realizace, byl Ing. Lukáš Janko.  „Výhodou tohoto projektu byla relativně volná ruka, kterou jsme dostali od investora. Specifikem bylo umístění komplexu, který je sevřen mezi Modřanskou roklí na jedné straně a tramvajovou tratí na straně druhé. Domy jsou navrženy tak, aby maximálně chránily své obyvatele ze strany tramvajové trati. Směrem k parku naopak ustupují, aby měli všichni obyvatelé dostatečný výhled do zeleně,“ komentuje orientaci objektů pan Janko.

 

Maximální soukromí jsme se jednotlivým bytovým jednotkám snažili zajistit díky speciálním posuvným dřevěným konstrukcím, které navíc byty v létě chrání před přehříváním. Tyto žaluzie na fasádě působí rovněž jako estetický prvek a pokaždé rozehrávají jinou hru. Vzhled domu se zkrátka mění podle nálady obyvatel,“ pokračuje v charakteristice projektu Janko, který se pochvalně zmiňuje i o realizační firmě: „Musím říci, že se během stavby několikrát docela zapotila. Kvalitní provedení tak členité fasády zrovna není úplnou procházkou růžovým sadem. Nicméně výsledek hovoří za to, že jsme z toho všichni vyšli se ctí,“ dodává Janko.

 

Nadstandardní bydlení si žádá prémiový materiál

 

Atraktivní lokalita předurčila vznik nadstandardního provedení stavby, kterým bytový dům Tulipa vyniká. Zděné objekty jsou dodatečně zateplené kontaktním zateplovacím systémem Baumit s minerální vlnou. Na lepení a stěrkování byl použit vysoce paropropustný materiál společnosti Baumit z řady Baumit Pro Contact. Finální úprava je provedena silikonovou probarvenou omítkou od téhož výrobce, která vykazuje na rozdíl od akrylátových omítek dostatečnou paropropustnost. Tím je zajištěna ideální skladba, která přinese energeticky úsporné bydlení, ale i maximální prodyšnost všech složek, což je jedním z předpokladů dlouhé životnosti konstrukce a zdravého vnitřního mikroklimatu.

 

Servis šitý na míru

 

Na počátku 90. let jsem pracoval ve Francii, kde jsem měl možnost poznat, jak to chodí na Západě. Tam jsem se poprvé setkal i s materiálem a službami společnosti Baumit. Když jsem pak zakládal vlastní ateliér Loxia v Čechách, navázali jsme spolupráci se společností Baumit v Německu, protože tady ještě nebylo ani zastoupení, ani výroba. Od té doby jsme tomuto materiálu věrní a musím říci, že jsme spokojeni. Největší službu pro nás vždy dělají obchodní zástupci společnosti Baumit. Poradí nejenom po technické stránce, ale i po estetické, což je pro naší profesi rozhodující. Pokud si vymyslíme odstín, který není ve vzorníku, vždy je možné domluvit se na výrobě dané barvy. Zástupce Baumitu nám následně dodá namíchaný prototyp například na polystyrenové desce, aby si člověk mohl udělat přesnou představu. Díky tomu si můžeme být jisti, že během výstavby nedojde k nepříjemným překvapením,“ dodává na adresu Baumitu autor projektu Milan Veselý.