Bytový dům rekonstrukce

Nominované stavby:

Bytový dům, Praha 6

Realizátor: IPOT s.r.o., Praha 4
Architekt/projektant: Doc. Ing. akad. arch. Jiří Mojžíš
Investor: SBD Kladenská 43, Praha 6

 

Bytový dům Mezírka, Brno

Realizátor: VAŠSTAV, s.r.o, Brno
Architekt/projektant: Ateliér 2007, Brno, projektant Ing. Heřmanová
Investor: J. a H. Lindlahrovi

 

Bytový dům Mírová, Opava

Realizátor: WINRO, s.r.o., Velké Hoštice
Architekt/projektant: Ing. Karel Zeiss
Investor: SVJ bytového domu

 


Vítězná stavba:

Bytový dům, Praha 6

Realizátor: IPOT s.r.o., Praha 4
Architekt/projektant: Doc. Ing. akad. arch. Jiří Mojžíš
Investor: SBD Kladenská 43, Praha 6

Nový kabát bytovému domu navrhnul jeho původní autor

Jak to dopadne, když se původní architekt bytového domu pustí i do jeho následné rekonstrukce po 40 letech si můžete prohlédnout na velmi zdařilé stavbě v Praze 6 ve čtvrti Vokovice. Tato neotřelá stavba svádí pohledy kolemjdoucích svým střízlivým barevným řešením a dokonalým splynutím stavby s okolní zástavbou. Rekonstrukce dopřála budově nové fasádní prvky, které jsou přínosem pro ukončení uliční fronty. Zdařilou proměnu tohoto domu, která respektuje jeho původní vzhled a zároveň přináší jeho obyvatelům i komfort moderního bydlení, ocenila i odborná porota soutěže Fasáda roku 2011, která jí ohodnotila příčkou nejvyšší v kategorii rekonstrukce bytového domu.

Dům, který respektuje tradice okolní zástavby a přitom jej nepřehlédnete

Doc. Ing. akad. arch. Jiří Mojžíš je s tímto bytovým domem velmi úzce spjat jak po profesní, tak i soukromé stránce, a proto i jeho přístup k renovaci domu se vymyká klasickému klientskému přístupu projektantů a na konečném výsledku je to náležitě vidět. Příběh vokovického domu se začal psát již v roce 1969 v návrzích pana Mojžíše, tou dobou studenta postgraduálního studia Akademie výtvarných umění v Praze. Samotná stavba pak byla zkolaudována v roce 1972, kdy se do půdního bytu nastěhoval i sám autor. Byt, ve kterém si pan Mojžíš vybudoval i ateliér, obýval s rodinou několik let, než se šestičlenná rodina přestěhovala do většího. Vrchní byt si ovšem ponechali pro děti a po 40 letech se díky rozhodnutí o zahájení rekonstrukce Stavebního bytového družstva Kladenská k němu pan Mojžíš opět vrátil i po profesní stránce. Před dvěma lety započala první etapa revitalizace, která bytovému domu dopřála nový zateplený plášť a střechu. Na původní cihlovou stavbu bylo použito zateplovací systémové kontaktní řešení od společnosti Baumit. Konkrétně byl objekt tepelně izolován zateplovacím systémem Baumit Pro s polystyrenovým izolantem o tloušťce deset centimetrů a povrchovou úpravou Baumit SilikonTop. Zateplovací systémy Baumit snižují energetickou náročnost bytových domů o 30 až 50 %. V domě tak nevznikají tepelné mosty a nedochází ke zbytečným únikům tepla.

Když fasáda září čistotou do dálky


Dům již z dálky poutá pozornost svou zářivě čistou bělostnou fasádou a výraznými arkýřovými okny.

Není divu, že tento dům láká k bydlení i slavné osobnosti, které hledají klidnou lokalitu v blízkosti pražských památek a zároveň kladou důraz na kvalitní architekturu. Své útočiště tu jednu dobu měl i Michal Horáček, který je známým milovníkem a znalcem umění. Zřejmě i jeho oslovil návrh architekta, který použil na tehdejší dobu opravdu odvážné řešení v podobě arkýřových oken směřujících do zahrady. Prosklená stěna schodiště je dalším vymazleným prvkem pana architekta, který formuje další generace architektů jak svým působením na fakultě architektury ČVUT či svými úspěšnými návrhy a prací v Obci architektů. Tato aplikace skleněných velkoformátových tabulí pak nechává vyniknout ostrým liniím celého objektu, který nejen prosvětluje, ale i pocitově zútulňuje monotématickou bílou fasádu a vyvrací mýty o tom, že bílá barva je sterilní a fádní. Bílá silikonová probarvená omítka Baumit dokazuje silné estetické cítění autora, který touto umírněnou barevností podtrhnul nápadné architektonické detaily, jež dům od ostatních odlišují, ale zároveň jej ponechávají v jednotné koncepci ulice. "Původně byl dům bílý s vápennou omítkou, a když byl ještě nový, tak krásně svítil do dálky. Ten pohled na tu bílou záři se mi tak líbil, že jsem chtěl znovu dosáhnout toho, aby dům ulici rozsvěcoval stejně jako v mých vzpomínkách. Vybral jsem proto tu nejjemnější strukturu omítky Baumit v bílé barvě, která je navíc odolná vůči znečištění, takže tentokrát by dům měl vydržet zářící ještě mnoho let" zdůvodňuje docent Mojžíš své rozhodnutí použít tradiční bílou barvu.

Osudový návrat po 40 letech


Dům na ulici Kladenská je pro jeho autora srdcovou záležitostí. Sám jej v 70 letech navrhnul a podílel se na jeho výstavbě, léta pak v bytě v nejvyšším patře bydlel a nyní opět přispěl svými profesními zkušenostmi při realizaci rekonstrukce.

Bytový dům na ulici Kladenská prochází revitalizací nejen exteriérů, ale v současné době probíhá i úprava interiérů. Z původních pěti bytů je nyní k obývání šest, původní prádelna se předělala na bytovou jednotku. Okna se také postupně vyměňují a další nespočet prací bude ještě následovat. Na každou z těchto dílčích úprav docent Mojžíš sám dohlíží a podílí se i na výběru materiálu, který dle jeho názoru musí být v první řadě kvalitní. "Jak já říkám, je důležité, aby myšlenka zvítězila nad hmotou. A i když rekonstrukci financuje družstvo, které je už svou podstatou orientováno spíše cenovou politikou, nesmíme dopustit, aby cena rozhodovala o kvalitě, jak prací, tak i materiálu. Navíc díky mému osobnímu vztahu k domu jsem dbal na to, aby všechno bylo provedeno precizně a za použití technologicky vyspělých materiálů. Nejen, že jsem tento dům projektoval, ale sám jsem s jeho stavbou i osobně pomáhal, protože jak to bylo kdysi zvykem, stavělo se všechno hlavně svépomocí, a tak mi není lhostejné, jak bude tento dům vypadat za dalších dvacet let. I proto jsem od začátku rekonstrukce věděl, že zateplení pláště a novou barevnou omítku si necháme připravit od Baumitu," říká o svém jednoznačném rozhodnutí docent Mojžíš. Za svou dlouholetou kariéru architekta a projektanta se setkal už se všemi druhy zateplovacích systémů a tak má o vlastnostech různorodých materiálů a rozdílných systémech řešení dokonalý přehled. "Tím, že stále sám projektuji, často se setkávám s požadavky klientů, kteří když už se pouštějí do stavby či rekonstrukce, tak požadují takové řešení, které jim bude bez nutných zásahů či oprav sloužit řadu let. Z tohoto důvodu i mým klientům doporučuji zateplovací systémy a fasády od Baumitu. Ostatně o mém vřelém vztahu k této firmě svědčí i to, že jsem stál u zrodu samotné soutěže Fasáda roku a jako předseda architektonické obce jsem býval dlouhá léta i v odborné porotě soutěže a tak vím, že na ty nejlepší stavby, které u nás za posledních 20 let vznikly nebo byly zrenovovány byly použity materiály Baumit," přibližuje svůj postoj k výrobci pan Mojžíš.