Komerční stavba

Nominované stavby:

Stavební úpravy administrativní budovy EGÚ, Brno

Realizátor: PSK Group, spol. s r.o., Brno
Architekt/projektant: KNESL+KYNČL s.r.o., Brno
Investor: EGÚ Brno, a.s.

 

Revitalizace městského centra Ústí nad Labem "Zanádraží"

Realizátor: SKD Průmstav - stavby, a.s., Ústí nad Labem
Architekt/projektant: Atelier AP s.r.o., Ing. arch. Zdeněk Havlík
Investor: Statutární město Ústí nad Labem

 

Rekonstrukce budovy LIPOELASTIC, Valašské Meziříčí

Realizátor: JASY Vsetín s.r.o.
Architekt/projektant: ARTING plus, s.r.o., Valašské Meziřící
Investor: LIPOELASTIC a.s., Praha 2

 


Vítězná stavba:

Stavební úpravy administrativní budovy EGÚ, Brno

Realizátor: PSK Group, spol. s r.o., Brno
Architekt/projektant: KNESL+KYNČL s.r.o., Brno
Investor: EGÚ Brno, a.s.

Solidní a účelná elegance administrativní budovy

Pod pojmem "administrativní budova" si leckdo představí nudnou, uniformní stavbu, jejíž jedinou funkcí je poskytnout zaměstnancům nejnutnější prostory pro odvedení pracovního výkonu. Existuje ale stále více novostaveb i rekonstrukcí, které toto klišé nabourávají. Přibývá investorů i architektů, kteří si uvědomují, že otázka vnitřního klimatu je pro administrativní budovy jedním z nejdůležitějších parametrů. A stále většímu počtu majitelů či provozovatelů administrativních budov záleží kromě funkčnosti objektů také na jejich reprezentativním vzhledu. Snahou získat jednoduše elegantní a nadčasovou stavbu, v níž se bude zaměstnancům příjemně pracovat, se řídili také autoři rekonstrukce administrativní budovy EGÚ Brno, a.s. v Brně - Medlánkách.

Původní železobetonový monolitický skelet s řadou pásových oken, šedivou fasádou a ordinérním vchodem se změnil na sebevědomě elegantní objekt, který nenápadně vyčnívá z komplexu administrativních a komerčních budov v brněnských Medlánkách. Jednoduché linie a tvary, rigidní bílé plochy zdí v kombinaci s nízkým černým parterem, okna osazená v pravidelném rastru i dominantní vstupní portál s markýzou a jezdeckými schody, to vše tvoří nadčasový a harmonický celek, který přesvědčil i porotce letošního ročníku soutěže Fasáda roku. V tomto prestižním klání, které již podvanácté vyhlásil přední evropský výrobce komplexních fasádních systémů, společnost Baumit, zvítězila rekonstrukce administrativní budovy EGÚ v kategorii Komerční stavba.

Rekonstrukci odstartovaly příliš světlé interiéry


Původní podoba objektu administrativní budovy EGÚ Brno, a.s. se souvislou řadou oken. Před rekonstrukcí komplikovala intenzita slunečního záření zaměstnancům v interiérech práci na počítačích.

Prvotním impulsem k rekonstrukci fasády nebylo zateplení a úspora energií, jak bývá u dnešních přestaveb obvyklé, ale požadavek na zatemnění interiérů a snížení přehřívání v letních měsících. Zaměstnancům Energetického ústavu, který v budově sídlí, totiž intenzivní sluneční svit z velkých oken výrazně komplikoval práci na počítačích. Architekt Jan Tesárek, který zastupuje renomovaný brněnský ateliér Knesl + Kynčl architekti, ověnčený řadou úspěchů na poli architektury a urbanismu, se však rozhodl přistoupit k rekonstrukci fasády komplexně. Jeho záměrem bylo vytvořit z budovy EGÚ, která byla postavena na počátku 80. let, moderní objekt, v němž by se snoubila nenápadná elegance s vysokým komfortem pro zaměstnance ústavu. Výsledkem revitalizace tedy měla být solidní nadčasová stavba. "Dominantním požadavkem byla redukce prosklených ploch. Zvažovali jsme různé návrhy včetně varianty oken v nepravidelném rastru, nakonec jsme se však rozhodli pro velmi čisté pravidelné umístění" říká ing. arch. Tesárek. "Chtěli jsme také více zdůraznit hlavní vstup do budovy, která má více vchodů. Proto jsme vstup z parkoviště vyřešili použitím výrazné markýzy a jezdeckých schodů."

 

 

 

Investovat do kvality se vyplatí


Jednoduché tvary a linie, dominantní portál a konzervativní kombinace černé a bílé barvy. Rekonstrukce administrativní budovy EGÚ učinila z objektu moderní a vysoce komfortní komerční stavbu.

Trendem dneška je šetření ve všech oblastech, a pro stavebnictví to platí snad ještě více než pro jiné obory. Scénáře výběrových řízení a tendrů se proto často podobají jeden druhému: kvalita je často druhotná, vyhrává nabídka s nejnižší cenou. Pokud se jedná o státní zakázku, stává se cena prakticky jediným kritériem. Osvícený investor však obvykle volí jiný přístup a vedle bazírování na nízké ceně zohledňuje také kvalitu projektu a celkového provedení. "Brno a jižní Morava představují příliš velký trh na to, aby stavební společnosti spoléhaly pouze na dobré reference. Chodit do výběrových řízení je proto nutností. My se však snažíme soutěžit také vysokou kvalitou, protože věříme, že právě tu investor nakonec ocení. V případě rekonstrukce budovy EGÚ se to naštěstí potvrdilo, takže vznikl objekt, který na první pohled dobře vypadá," říká ing. Zdeňka Wetterová ze stavební společnosti PSK Group, spol. s r.o., která přestavbu realizovala.

 

 

 

Úprava oken a rovná fasáda


Okna administrativní budovy EGÚ jsou vybavena ochranou pro odrážení slunečních paprsků.

Rekonstrukce probíhala za provozu od listopadu 2010 do září 2011. Jedním z hlavních nedostatků původní stavby byla nevyhovující okna, proto se právě na jejich úpravu realizátoři zaměřili. V revitalizované fasádě jsou použita plastová okna s tmavě šedou hliníkovou kapotáží. Z estetických důvodů došlo ke zdvižení parapetů. Parter je zvenčí obložen hliníkovými kompozitními deskami, výrazným prvkem je prosklená vstupní hliníková stěna.

Původní parapety mezi pásovými okny tvořily panely s velkými rovinnými nepřesnostmi. Nadezdívky parapetů a meziokenní pilíře byly nejprve dozděny pomocí pórobetonu a následně byla celá fasáda zateplena. Pomocí zateplovacího systému byly dokonale vyrovnány extrémní odchylky od rovinnosti. Zvláště u bílé fasády s pravidelným rastrem by totiž byla každá nerovnost jasně viditelná. Izolačním materiálem se stala minerální vata tloušťky 10 cm, která kromě zateplení posloužila i při eliminaci nerovností pláště. "Dolepování minerální vaty kvůli křivosti bylo poměrně pracné, ale na výsledku to není znát," říká ing. Wetterová.

 

 


Markýza a jezdecké schody zdůrazňují hlavní vchod z parkoviště.

Na budovu EGÚ byl použit zateplovací systém Baumit se silikonovou omítkovou směsí zrnitosti 1,5 mm. Na systémová řešení zateplení a fasád, které Baumit nabízí, se totiž stavební firma PSK Group dlouhodobě spoléhá. "S Baumitem spolupracujeme již sedmým rokem. Naši řemeslníci jsou zvyklí na lepidla, stěrky i omítky této značky, protože se jim s nimi dobře pracuje. Stavební dozor má usnadněnou práci, fasády vykazují potřebnou rovinnost a investoři neuplatňují reklamace," vysvětluje ing. Wetterová. "Navíc Baumit nabízí perfektní servis. Pokud se objeví jakýkoli problém s fasádou, pošlou z Baumitu příslušného specialistu do druhého dne."

Moderní design a spokojenost uživatelů

Barevná kombinace "lomené bílé" omítky s antracitově šedým zapuštěným parterem a rámy oken vhodně podporuje celkový solidní vzhled objektu. Úsporná administrativní budova působí uměřeně a prostě, ale její minimalistickou eleganci ocení každý, kdo preferuje jednoduchou a účelnou krásu. Hlavním kritériem zůstává samozřejmě praktické využití. "S výsledkem jsme spokojeni. Máme zpětnou vazbu od uživatelů, že v interiérech skutečně došlo k žádoucímu zatemnění. Komfort práce je nyní podstatně vyšší. Navíc se v teplejších měsících dům nepřehřívá, jak bývalo dříve pravidlem, a v zimě došlo k energetickým úsporám," uzavírá ing. arch. Tesárek.