Veřejně prospěšná stavba

Nominované stavby:

Sloučené zařízení MŠ a jeslí při nemocnici v Jablonci nad Nisou

Realizátor: ASTRA Mont spol. s r.o., Jablonec nad Nisou
Architekt/projektant: ATELIER 4 s.r.o., Jablonec n. N., Ing. arch. Pavel Tauš, HIP: Ing. Jan Červenka
Investor: Město Jablonec nad Nisou

 

Rekonstrukce sportovní haly v Mostě

Realizátor: HERKUL a.s., Praha 1
Architekt/projektant: AL Projekt s.r.o., Ing. arch. Vladimír Lacina
Investor: Statutární město Most

 

Nový Klášter, multifunkční komunitní centrum Napajedla

Realizátor: 4P INVEST, s.r.o., Brumov-Bylnice
Architekt/projektant: Ing. arch. Michal Hladil
Investor: Město Napajedla

 


Vítězná stavba:

Sloučené zařízení MŠ a jeslí při nemocnici v Jablonci nad Nisou

Realizátor: ASTRA Mont spol. s r.o., Jablonec nad Nisou
Architekt/projektant: ATELIER 4 s.r.o., Jablonec n. N., Ing. arch. Pavel Tauš, HIP: Ing. Jan Červenka
Investor: Město Jablonec nad Nisou

Školku s červenou fasádou si lidé rychle oblíbili

S objektem sloučené školky a jeslí při nemocnici v Jablonci nad Nisou se pojí zajímavý příběh s dobrým koncem. Jednoduchá, ale elegantní stavba s důrazem na vysokou užitnou hodnotu nejdříve působila rozruch a vyvolávala diskuse mezi veřejností i představiteli města, které je investorem projektu. Odvážná kombinace barev, mezi nimiž vyniká dominantní odstín červené, a "sibiřského" stylu dřevěných částí opláštění působila na některé Jablonecké až příliš netradičně.

Nakonec se však nová mateřská školka v areálu městské nemocnice stala oblíbenou stavbou nejen dětí, kterým poskytuje přístřeší, ale i většiny obyvatel podhorského města. Šťastnou tečku za příběhem jablonecké mateřinky napsala soutěž Fasáda roku 2011, kterou již podvanácté vypsala společnost Baumit, přední evropský výrobce fasádních systémů. Novostavba školky získala v tomto prestižním klání první cenu v kategorii Veřejně prospěšná stavba.

 


Odvážná kombinace barev s dominantní červenou je vhodně spojena s dřevěnými plochami.

Podle odborné poroty představuje areál sloučené mateřské školky a jeslí při nemocnici v Jablonci nad Nisou velmi zdařilou realizaci příznivého měřítka zejména v členění hmot, podtržených zvolenými materiály a barevností fasád, adekvátní svým celkovým pojetím pro stavbu tohoto druhu a účelu.

Místo moderní stavby měly stát provizorní unimo buňky

Z dnešního hlediska, kdy školka představuje dominantu areálu nemocnice a jednu z nejvýraznějších novostaveb v Jablonci, se zdá těžko uvěřitelné, že na místě moderního objektu měly původně stát buňky na bázi montovaných plechových kontejnerů. Školka byla totiž původně plánována pouze jako dočasná. Investor, tedy město Jablonec, se však nakonec nechal přesvědčit k výstavbě ambicióznějšího objektu pro 2 x 20 dětí. Stavbu navrhovala a projektovala jablonecká společnost Atelier 4, realizace stavebních prací se ujala firma Astra Mont, sídlící taktéž v Jablonci.

Jedním z argumentů pro původně zvažované unimo buňky byla rychlost výstavby. Jejich cena je ale poměrně vysoká vzhledem k tomu, jaké užitné parametry taková stavba nabízí, a proto architekt přesvědčil investora o jiném řešení. Montovaný železobetonový systém umožnil zkrácení termínu výstavby na nezbytné minimum a její realizaci i v chladných měsících. Školka je koncipována jako dvoupodlažní budova s terasou a plochou střechou. Terasa přidává dětem další prostor pro jejich aktivity, aniž by nutně musely sestupovat do zahrady, a zároveň zajímavě dotváří architekturu jinak poměrně jednotvárné hlavní budovy. Jihovýchodní fasáda obsahuje velké prosklené plochy, což přináší budově pasivní energetické zisky, interiéry naplňuje světlem a opticky zvětšuje prostor. Zdánlivou drobností s obrovským přínosem pro děti jsou nízké parapety oken ve všech místnostech. Zdaleka ne každý architekt se totiž při navrhování budovy, primárně určené dětem, dokáže na svět podívat jejich očima a projektovat každý detail na míru malým uživatelům.

 

Od Jizerských hor to pořádně fouká, proto je potřeba kvalitní zateplení


Výrazné fasádní barvy objektu mateřské školky a jeslí v Nemocniční ulici v Jablonci nad Nisou byly namíchány podle vzorníku Baumit Artline.

Budova sloučené mateřské školky a jeslí, tedy objekt, jehož primární funkcí je poskytnutí příjemných prostor malým dětem, by měla zajišťovat optimální klima i zvýšený tepelný komfort. "Zvolili jsme vysoký standard zateplení. Použili jsme certifikovaný systém Baumit Pro s izolací z 16 centimetrové minerální vaty a pastovou omítku Silikon Top," říká Jiří Šmíd, jednatel společnosti Atelier 4.

Netradiční barva nakonec slavila úspěch

Vizuálně dominantním prvkem objektu školky a jeslí je bezesporu červená fasáda. Ta nakonec v kombinaci s šedými plochami a dřevěnými prvky učinila ze školky nejzajímavější objekt v areálu nemocnice. "Barvu jsme řešili velmi podrobně, protože představuje právě u této školky opravdu stěžejní položku a nejvíce oslovuje kolemjdoucí," poznamenává ing. arch. Pavel Tauš, autorizovaný architekt společnosti Atelier 4. "Možná stojí za zmínku, že jsme původně počítali s barvou jiného výrobce. Vzhledem k tomu, že realizační firma používá výhradně fasádní systémy značky Baumit, museli jsme adekvátní odstín nalézt ve vzorníku tohoto výrobce. To se nám povedlo poměrně rychle ve vzorníku řady Baumit Artline, která obsahuje i velmi širokou paletu výrazných a odvážných barev. Jsme velmi rádi, že Baumit neusíná na vavřínech a dále přichází s novinkami ve sféře fasádních barev, jak potvrzuje i nový vzorník Baumit Life s nejbohatším výběrem odstínů v Evropě."

Silikonová omítka dobře odolává účinkům povětrnostních vlivů


Členitá fasáda vykazuje množství detailů a prostupů. Omítka Baumit Silikon Top efektivně odolává povětrnostním vlivům.

Počátek stavby mateřské školky připadl na říjen 2010, hrubá stavba byla dokončena v prosinci a v září 2011 proběhla kolaudace. Při povrchových úpravách sáhli stavaři z Astra Montu po jednosložkové tenkovrstvé omítce Baumit Silikon Top, která je snadno omyvatelná a odolná vůči přirozenému znečišťování. "Důležitá je také její vysoká vodoodpudivost a paropropustnost. Kromě toho je odolná vůči účinkům povětrnostních vlivů, což je v drsných podmínkách Jizerských hor opravdu zapotřebí. Velkou výhodou je její schopnost eliminovat řasy, mechy, plísně a další biotické napadení, které je v našem kraji častým problémem staveb. V neposlední řadě se s ní našim řemeslníkům také dobře pracuje," říká Miroslav Ševčík. "S Baumitem spolupracujeme již řadu let. Oceňujeme nejen kvalitní výrobky, ale také dobrý servis. Když potřebujeme např. promptně namíchat barvu, obchodní zástupci Baumitu reagují opravdu rychle."

Stavba školky při nemocnici v Jablonci nakonec dopadla k plnému uspokojení investorů i realizátorů. Spokojenost všech nejlépe vyjadřuje lapidární konstatování Miroslava Ševčíka: "Od září 2011, kdy byla stavba kolaudována, jsme zatím neměli jedinou reklamaci."