Novostavba bytového domu

 V této kategorii byly nominovány tyto soutěžní práce:

Novostavba bytového domu – vítěz

Projekt bytového domu Vítkovka: Koněvova 2894/37,39, Praha 3
Investor: BYDLENÍ VÍTKOV, s.r.o.
Projektant: A.LT Architekti v.o.s.
Zhotovitel: IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.
ID: 515

Projekt Vitkovka tvoří dva architektonicky i materiálově zajímavé bytové domy o výšce 6NP, propojené pasáží, jež v sobě ukrývají pestrou skladbu 81 bytů a bytových ateliérů. Většina má k dispozici lodžii, terasu nebo předzahrádku. V nejvyšším podlaží se nachází velkoryse řešené byty s rozlehlými terasami a unikátními výhledy do parku. Ve spodní části objektu vznikly atraktivní komerční prostory.
Hlavní fasáda domu je v elegantních odstínech a je zajímavě členěna. Výrazným prvkem pak je dlouhý, vysunutý balkon v 5.NP se zdobeným zábradlím, navozující dojem výrazné horizontální římsy. Okna v bytech jsou dřevěná a mají venkovní žaluzie. Díky dostatku světla jsou byty dostatečně vzdušné, prosluněné a nadčasové. Parking je zajištěn podzemními garážemi.

 

Novostavba bytového domu

Polyfunkční dům: Palackého, Jablonec nad Nisou
Investor: Sanodom s.r.o.
Projektant: Ing. arch. Jitka Paroubková, V & M spol. s r.o. Liberec
Zhotovitel: Petr Hofer hofibuilders
ID: 501

 

Novostavba bytového domu

Viladům Bohdalec: Na Křivce 1535/37-39, Praha 4
Investor: Metis Property, s. r. o.
Projektant: BOMART spol. s r.o.
Zhotovitel: PSJ, a.s.
ID: 417

Luxusní terasovitý bytový dům s otevřenou a bohatě prosklenou jižní fasádou nabízí exkluzivní bydlení pro náročné. Ve dvou vchodech po 14ti bytech, vždy s vlastním výtahem, nabízí dispozice 1+kk až 4+kk. Největší byty jsou koncipované jako mezonetové, v přízemí s vlastní zahradou a s výhledy z patra přes vzrostlé stromy do údolí.
Orientace objektu, kdy jižní strana je prosklená a ze severu je dům chráněn svahem kopce, umožnila navrhnout koncepci nízkoenergetického bydlení s nízkými náklady na vytápění. Balkonové konstrukce a lodžie pak zajišťují stínění bytů v letních měsících a brání přehřívání interiéru.
Díky použití kvalitních oken s izolačními trojskly, masívní izolace fasády, větrání interiérů s rekuperací vzduchu, tepelného čerpadla a solárních kolektorů pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody, objekt dosahuje takových parametrů, že budoucí obyvatelé budou šetřit až cca 40% nákladů na energie v porovnání s běžným bytovým domem energetické třídy C. Zároveň ještě toto nastavení nenutí obyvatele domu ke změně životního stylu, jako některé pasivní domy.
Výzvou tohoto projektu bylo zasadit objekt domu do stávajícího prostředí vzrostlé zeleně a příkrého svahu kopce Bohdalec tak, aby na diváka či obyvatele působila spíše intimní hra objemů než celková velikost stavby. Tento cíl se, myslíme, podařilo zdárně naplnit. Při nástupu do domu z ulice člověk nevnímá objem stavby, jelikož vstupuje na úrovni pátého podlaží. Z jižního pohledu pak hmotu domu člení systém ochozů, bílých "obrazovek", rozehraných lodžií a ustupujících teras, které nejen vytvářejí dojem daleko menší stavby, ale hlavně umožňují obyvatelům identifikovat se se svým konkrétním bytem. Dům připomíná kompaktní zástavbu terasových městeček, jak je známe z přímořských oblastí.