Bytový dům rekonstrukce

Ukázková rekonstrukce lázeňské architektury

V soutěži Fasáda roku 2009, pořádané jiždesátým rokem společností Baumit, mile překvapily zdařilé rekonstrukce panelových domů. Historické budovy zůstaly v letošním roce naopak trochu v pozadí. Jediným zástupcem, který se na vítěznou příčku probojoval, se stala rekonstrukce bytového domu ve Svahové ulici v Karlových Varech.

Tento dům je typickou ukázkou lázeňské architektury pozdního 19. století. Laika by možná tato stavba na první pohled nijak zvlášť neuchvátila, stačí se však zastavit a zaměřit se na detaily.  Po vyslechnutí příběhu tohoto domu je zřejmé, že karlovarský reprezentant si své ocenění zaslouží více, než by se mohlo zdát na první pohled.

Sami proti památkářům

Bytová družstva panelových domů mají v současnosti řadu možností jak financovat revitalizace svých domů. V první řadě přináší kvalitně provedené zateplení zpravidla takové úspory energií, že se peníze vynaložené na rekonstrukci dříve či později vrátí. Řada dotačních programů navíc umožňuje alespoň částečné umoření dluhů, které si na sebe bytová družstva mnohdy musí uvázat. Družstevní domy v památkových zónách oproti tomu musí respektovat celou řadu komplikovaných nařízení, omezení a požadavků, o dotace přitom většinou žádají marně. Jedním z nejčastějších omezení u historických budov bývá, že se fasády nesmí dodatečně zateplovat. S úsporami peněz za vytápění tudíž obyvatelé těchto domů počítat nemohou. O to více je revitalizace tohoto typu zástavby chvályhodná. Přispívá k pěkné tváři měst bez nároku na jakoukoliv finanční satisfakci. I proto možná rekonstrukcí historických budov v období ekonomické nestability ubylo.

„Baumit nám nedělá ostudu ani po letech!“

Tím, kdo se kromě bytového družstva ve Svahové nejvíce zasadil o zdařilou rekonstrukci, byla prováděcí firma Stanap Karlovy Vary s.r.o. Předsedkyně místního družstva k výběru dodavatele podotýká:  „Když jsme rozhodovali o prováděcí firmě, stačilo se rozhlédnout po okolí. Nejhezčí budovy dělal právě Stanap.“ Ten je skutečně v širokém okolí považován za největšího odborníka v oblasti rekonstrukcí historických fasád. „Samozřejmě stojí za naším úspěchem letitá zkušenost. Když jsme v roce 1991 začínali, rozhodně jsme netušili, že se staneme špičkou v oboru. Když se ale podíváte kolem sebe, musíte uznat, že bez zvládnutí oprav historických budov bychom ve svém oboru zrovna v Karlových Varech daleko nedošli,“ podotýká ředitel společnosti pan Ilja David, který na průběh rekonstrukce osobně dohlížel.  „Se společností Baumit spolupracujeme již celou řadu let a je to nejen proto, že dělají kompletní fasádní systém. Kdykoliv si vymyslíme něco specifického, techničtí zástupci Baumitu se nám snaží maximálně vycházet vstříc. Navíc se nám s jejich materiálem velmi dobře dělá a fasády Baumit se pro nás staly stojící reklamou. Když naše fasáda i po letech vypadá bezvadně, zákazníci si nás najdou,“ dodává pan David.

Firma Stanap prováděla ve Svahové kompletní rekonstrukci fasády a interiérů chodeb. Na fasádě byla zčásti použita speciální sanační omítka, používaná na renovaci historických budov Sanova Mono Tras. „ Samotnou fasádu jsme měli během tří měsíců hotovou. Jelikož jsme ji prováděli v létě, zaangažovali jsme na této rekonstrukci i děvčata z místní umělecké školy. Ne, že by naši chlapi také neuměli vymodelovat pěknou tvářičku,ale tolik by do toho asi přeci jen nedali,“ říká s úsměvem pan David. „Zvláště sochy na balkonech, které jsou na tomto domě unikátní, byly značně poničené. Chyběly i kusy rukou a obličejů. Péče, kterou tomu studentky daly, je tady zkrátka vidět,“ dodává na závěr pan David.

Polidštěný panelák

Byt v panelovém domě je pro mnohé synonymem dostupného bydlení, většinou dobře napojeného na centrum města, zároveň v blízkosti zeleně a s veškerou občanskou vybaveností. Nárůst rodin s jedním dítětem, bezdětných párů, či singles demograficky nahrává panelovým domům, jejichž menší byty přesně odpovídají současné poptávce. Černý scénář z počátku 90. let, který předpokládal, že se sídliště dříve či později vylidní a stanou se nevzhledným pomníkem bývalého režimu, se v českých městech nevyplnil. Mnohá sídliště sice zažila exodus části obyvatel, kteří se zmohli na „lepší“ bydlení v satelitních městech, ale zejména problémy s dopravou a nedostatek kulturního vyžití přílišnému odlivu lidí ze sídlišť zabránil. Stoupající kvalita bydlení na českých sídlištích se promítla i do letošního ročníku prestižní soutěže Fasáda roku, která je již desátým rokem pořádána společností Baumit, nejznámějším domácím výrobcem kompletních fasádních systémů. 

Ukázkový panelák v pražských Bohnicích

Jeden z vítězných panelových domů se nachází v pražských Bohnicích v Pomořanské ulici. V kategorii rekonstrukce se umístil na druhém místě. Předimenzovaný rozměr panelového domu polidštila nápaditě pojatá fasáda. Výtvarné řešení štítu objektu, který vtipně zapojuje do hry okna, navozuje naprosto odlišné měřítko typového dvanáctipatrového domu. Celkovému výrazu šťastně napomáhá i zvolená kontrastní kombinace světlých a tmavších ploch. Na fasádě byl použit kompletní fasádní systém Baumit Pro Contact. Ten se vyznačuje dostatečně polopropustným lepidlem i stěrkou. Pro finální povrchovou úpravu byla vybrána probarvená omítka Granopor, která dlouhodobě drží barvu, je vodoodpudivá a prodyšná. Tato skladba přispívá k udržení zdravého klimatu v interiérech a k dlouhé životnosti fasádního pláště. Jako dodatečný izolant byly použity polystyrénové desky v kombinaci s minerální vlnou, která se u rozsáhlých plášťů aplikuje z důvodu požární bezpečnosti. 

Izolační systém Baumit pro celkové zlepšení kvality stavby

Izolační systémy Baumit snižují energetickou náročnost panelových domů o 30 až 50 %. Tento typ bydlení byl od samého začátku koncipován jako úsporný, a to především svým prostorovým řešením. Pokud se přidají současné energetické úspory, může vzniknout koncept odpovídající současnému trendu udržitelného bydlení. Kromě úspor prodlužuje kontaktní zateplení zásadním způsobem životnost panelových budov. Dodatečná izolace zamezuje nebo výrazně snižuje korozi výztuží panelů, jejíž hlavní příčinou je zatékání vody do styčných panelů a kondenzace vodních par. Zmenšení rozdílu působení tepla a zimy na konstrukci domu vede ke snížení dilatačních změn v důsledku roztahování a smršťování konstrukce panelových domů. Právě dlouhodobé působení vysokých teplot nebo mrazu je jednou z příčin statických poruch panelových domů a praskání obvodových panelů. Nejenom soutěže jako Fasáda roku, ale i pouhý pohled na česká předměstí jsou důkazem toho, že panelovým domům zdaleka neodzvonilo.