Rodinný dům novostavba

Opojeni krásou

Funkcionalismu se v době největšího rozmachu podařilo vypořádat s přezdobenou historizující architekturou devatenáctého a počátku 20. století. Ornament se stal veřejným nepřítelem, proti němuž se bojovalo čistou geometrickou linií. Sveřepá touha po funkci a estetické čistotě však mnohdy vedla k absurdním situacím.

Když Ludwig Mies van der Rohe navrhl vilu pro vídeňskou rodinu Tugendhatů, chtěl vytvořit pro život co nejpříjemnější prostředí. Maximum prosklených ploch, otevřené prostory plné světla a propojení s okolím měly vytvořit ideální prostor k bydlení. Když Mies van der Rohe přišel na jednu ze svých inspekcí, aby se ubezpečil, že jeho dílo není nijak przněno, nevěřil svým očím. Paní Tugendhat měla ve vitrínách vysázené množství kýčovitých suvenýrů a na prosklených stěnách a v prostoru pověšené závěsy, kterými se paní Tugendhat snažila dům zútulnit a vnést do něj trochu soukromí. Rozzuřený Mies se prý neudržel a začal je strhávat.

Kouzlo anachronismu

V současnosti, se do popředí nejen odborných, ale i laických debat dostala ekologie. Téměř vše se podřizuje úsporám energie. Z této perspektivy se štědré funkcionalistické tvary jeví jako mírný anachronismus. To uznává i majitel nové funkcionalistické vily v pražské Tróji, která v architektonicky zkostnatělé Praze vzbuzuje zasloužený zájem. „Předpisové nízkoenergetické nebo pasivní bydlení jsme si rozhodně nepořídili, zato máme krásný dům na nádherném místě s výhledem na celou Prahu.“ Investor zkrátka toužil po unikátním bydlení, které architektonicky obohatí své okolí. A tohoto cíle rozhodně dosáhl.

Dům s titulem Fasáda roku

Oficiálního ocenění se dočkal nejen majitel, ale i architekt Adam Rujbr a realizační firma Sping Stav, když byl dům v pražské Tróji 15. dubna vyhlášen druhou nejlepší Fasádou roku 2009 v kategorii novostavba. Tuto soutěž již desátým rokem pořádá společnost Baumit, přední výrobce fasádních systémů a omítkových směsí.

Unikátní monolitická konstrukce

Ing. Peter Šimko z realizační firmy Sping stav, spol. s r.o., vyzdvihuje unikátnost trojské stavby: „Jedná se o neobvyklou železobetonovou konstrukci. Dům je podepřen čtyřmi sloupy. Nosnou konstrukci tvoří železobetonový průvlak nadvěšený nad železobetonovým stropem nad prvním patrem. To umožnilo konzolování jednotlivých prvků včetně průsvitů navržených architektem. Na železobetonovou konstrukci jsme aplikovali kompletní fasádní systém Baumit s izolací z polystyrenových desek,“ říká k výběru materiálu pan Šimko. „Povrchová úprava je provedena Baumit silikonovou omítkou. S Baumitem máme dlouholeté zkušenosti a používáme ho, protože jsme dlouhodobě spokojeni s kvalitou jejich produktů. Naše firma funguje jako zakázkové krejčovství. Nejsme zastánci nějaké masivní reklamy. Snažíme se odvádět maximální výkon, aby nás naši zákaznicí dále doporučovali. Navíc se již delší dobu specializujeme na výstavbu poněkud specifických monolitických konstrukcí. Naše klientela je většinou velmi náročná a proto i provedení musí být perfektní. Jedna chyba vám může zavřít dveře u dalších deseti potencionálních zákazníků. Na produkty Baumit se zkrátka můžeme spolehnout. Speciálně fasády Baumit dobře drží barvu a hlavně nepraskají,“ komentuje bezproblémovou spolupráci se společností Baumit Šimko.