Hravá proměna dětského divadla Alfa
Tradice loutkového divadla sahá v Plzni až do První republiky. V roce 1930 zde bylo založeno profesorem Josefem Skupou, autorem slavného Spejbla a Hurvínka, první profesionální loutkové divadlo v tehdejším Československu. Druhým významným západočeským centrem loutkářské scény byly Karlovy Vary. Tamní západočeské loutkové divadlo tehdy patřilo k absolutní špičce. A právě členové karlovarské scény, která byla v roce 1963 nečekaně rozpuštěna, přesídlili do Plzně a založili Divadlo v Alfě v samém centru na Americké třídě.
V tehdejší relativně uvolněné době provozovali populární „divadlo malých forem“, kde se hrál jazz, šanson, pantomima a černé divadlo. O tři roky později však nastala reorganizace a mávnutím proutku bez většího promýšlení zde vzniklo Divadlo dětí. Na loutkové divadlo předimenzovaný prostor dal paradoxně vzniknout celé řadě zajímavých projektů. V roce 1991 bylo divadlo přesunuto na současnou adresu a opět se neocitlo v ideálním prostoru pro dětské návštěvníky. Kolem divadla vede velmi frekventovaná čtyřproudová silnice. Nevhodná poloha a nevýrazný vzhled divadla však podnítil místního mladého architekta Jana Tomana k návrhu zajímavé rekonstrukce pláště. Provedení fasády bylo oficiálně ohodnoceno v prestižní soutěži Fasáda roku 2009, kterou již desátým rokem organizuje společnost Baumit, přední výrobce komplexních fasádních systémů. 15. dubna na slavnostním galavečeru v Hudebním divadle Karlín získalo Divadlo Alfa 1. místo v kategorii rekonstrukce.
Fasáda, která vystupuje z řady
Jan Toman, autor architektonického návrhu, má k divadlu jako správný lokálpatriot vřelý vztah. „Jako dítě jsem do Alfy párkrát zavítal. Když jsem dostal příležitost podílet se na rekonstrukci, byla to pro mě výzva, kterou člověk nepociťuje u každého projektu. Umístění divadla je opravdu tragické. Kolem vede skoro dálnice. Před divadlem se nedá ani přejít silnice. Musíte použít podchod. Zaparkovat se tu nedá. Původně divadlo počítalo s tím, že provede pouze zateplení bez větších zásahů do vzhledu. Když jsem přemýšlel o tom, jak plášť divadla pojmout, říkal jsem si, že ho musím pozvednout. Systémem hliníkových pozinkovaných lamel upevněných na železné nosné konstrukci nevýrazný dům vystoupil z řady. Dnes když jdete kolem divadla, všimnete si ho. Navíc jsou lamely umístěny po celé ploše jižní fasády, takže ochraňují interiér od přílišného přehřívání.“
Snížení energetické náročnosti se podařilo!
Kromě estetické funkce má nová fasáda za cíl snížit energetickou náročnost stavby. Fasáda je na přání architekta zhotovena z kompletního fasádního systému Baumit EPS. Tento systém jako první obdržel evropské technické schválení dle ETAG 004. Je cenově příznivý, dobře zpracovatelný a díky kvalitnímu lepidlu Pro Contact dostatečně paropropustný. Vhledem k velkému provozu na přilehlé silnici byla jako finální úprava zvolena omítka Granopor, která vyniká barevnou stálostí. Jako dodatečný izolant byly nakombinovány polystyrenové desky tloušťky 10 cm s minerální vlnou, která je z důvodu požární bezpečnosti použita po celé ploše zadního traktu, kde se nachází vývody vzduchotechniky z jeviště. „Nedávno jsem se byl v divadle informovat, jak jsou s novou fasádou spokojeni. Ačkoliv ještě nemají vyúčtování tepla za tuto zimu, snížení nároků na vytápění je razantní,“ dodává k úspěšné rekonstrukci Toman.